054-567-5314

all-about-sex-therapy

מהו טיפול מיני זוגי?

במאמר זה תקבלו תשובות על כל מה שרציתם לדעת על טיפול מיני, מתי לפנות, עם מה פונים, איך זה עובד, כמה זמן נמשך טיפול ועוד.

אתחיל בזה שישנם חששות נפוצים לגבי הפנייה לעזרה מסקסולוגית כמו שניתן לראות בסרט "תקווה בהופ ספרינגס" ואביא כמה מהנפוצים ביותר:

"הסקסולגית תציע שננסה שלישייה כדי לגוון את חיי הסקס"

"אני אצטרך לחשוף את כל העבר המיני שלי ליד בן הזוג שלי"

"יחשף כמה אני יודע מעט על סקס"

"הסקסולוגית תהיה איזה גרסה של ברברה סטרייסנד בסרט "פגוש את הפוקס" רוחנית מהעידן החדש שתציע טנטרה.."

יחד עם החששות כשכבר פונים, המשפט הנפוץ ביותר שמטופלים אומרים לי בסיום הטיפול זה:

"אני לא מאמינה איך כ"כ הרבה זמן חיכינו עד שפנינו לעזרה"

המשפט השני הנפוץ ביותר שבא אחריו הוא: "לא ידעתי שהתחושות האלה הן נורמליות.."

עוד משפט שכיח שאני שומעת " אה, זה נראה כמו חדר טיפול פסיכולוגי רגיל", אנשים חוששים כנראה שקליניקה של סקסולוג נראית כמו  שילוב של חדר בדיקות של גניקולוג וחדר פרטי בחנות סקס.

בקליניקה שלי וכך אמור להיות בכל קליניקה של סקסולוגים, אין שום בדיקות, אין עירום, וודאי שאין מגע מיני מסוג כלשהוא.
טיפול מיני הוא ענף של פסיכותרפיה מסורתית וזה "רק טיפול בדיבור"

"רק לי יש בעיות כאלה"
אתם לא היחידים שיש להם בעיות בסקס. המדיה מציירת את חיי הסקס כמשהו לוהט וקל וגורמת לזה להיראות כאילו כולם חוץ ממך, עושים המון סקס כל הזמן..
לכולם יש בעיות שקשורות למיניות באיזשהו שלב בחיים.

סקס במעגל החיים  - בעיות קלאסיות של זוגות:

• זוגות שזה עתה נשאו – סובלים מבעיות הסתגלות בסקס
• זוגות עם ילדים צעירים – מותשים ומתקשים לשמור על יחסי המין בעדיפות וכמובן שזה יכול לגרום לריבים מוגברים ותחושה לא נוחה כללית בזוגיות.
• זוגות מבוגרים יותר – מתמודדים עם גיל המעבר גם הנשים וגם הגברים וגם עם המטענים שהקשר הזוגי צבר לאורך השנים שכמובן מורידים את החשק המיני.


אז מה קורה בטיפול מיני  ואיך "רק לדבר על זה" עוזר לחיי הסקס שלך???

1. טיפול מיני זוגי עוזר לזוגות לדבר על סקס אחד עם השני. המטפל המיני מרגיש נח לדבר על סקס, אין שום דבר שהוא מחוץ לתחום או שאסור לדבר עליו. הרבה האנשים מתקשים לדבר ולהעלות כל מה שמטריד אותם סביב סקס. נשים למשל לרב לא מדברות עם חברות שלהן על איך לשפר את החשק המיני שאבד להן. גברים לרב לא מתייעצים עם החברים שלהם על איך להביא את בת הזוג שלהן לאורגזמה. רב הרופאים לא עברו הכשרה ולו של יום אחד מינימלי על טיפול מיני במסגרת הכשרתם לרופאים בביה"ס לרפואה.  אפילו לא אורולוגים ולא גניקולוגים- הם מבינים בגוף האדם אבל מוגבלים בפתרון בעיות בסקס.
המטפל המיני מודע לכמה אתם עשויים לחשוש לדבר על נושאים אינטימיים אחד עם השני ועוד עם מישהו שהוא בעצם כמעט זר. המטפל המיני יעזור לך להירגע וינחה אותך לדבר על סקס באופן שיהיה לך נח.

2. טיפול מיני ניגש לבעיה: זוגות פעמים רבות לא מסוגלים לפתור בעיות אינטימיות בעצמם בגלל האכזבות, הפגיעות , הכעס, הרגישות, תחושת הפגיעה, האשמות אחד את השני, החסמים האישיים של כל אחד וכו'. גם הניסיונות לדבר על זה לעיתים רבות נתקעות בחוסר הבנה או מסתיימות בריב.
אנשים שרגילים לפתור בעיות בקלות בד"כ, סבכו את המצב בזה שחכו עד שדפוסים בעייתיים התקבעו יותר והמצב נהיה יותר מסובך לפתרון. פעמים רבות מטופלים מספרים לי כי לקח להם כמה חודשים מאז שקבלו הפנייה אליי מהרופא שלהם ועד שהחליטו להתקשר.
הפחד מלהתמודד עם הבעיות ולגלות שאולי הם לא מתאימים כזוג הוא כ"כ חזק שהם דוחים ודוחים את הפנייה לעזרה ומרגישים יותר יאוש.

אז מה קורה בטיפול – כשזוג מגיע אליי לקליניקה. הדבר הראשון שאני רוצה לדעת הוא מה מפריע להם. לפעמים אפגש עם כל אחד מבני הזוג בנפרד. בפגישה זו אשאל על העבר שלכם במע' יחסים וביחסי מין בכלל, על הרקע שלכם בילדות, על היחסים הזוגיים של ההורים שלכם ומה שלמדתם באופן ישיר ועקיף על סקס.
לאחר הבנת התמונה אני עוזרת לזוג לראות את הדרך לפתרון הבעיות שעמן באו ואנו מתחילים לעבוד על זה.
 במהלך הטיפול ייתכן ותקבלו משימות או הצעות מידיי פעם, אך תמיד זה משימות שאתם עושים בבית שלכם בפרטיות. משימות כמו דברים לדבר עליהם, לנסות, לקרוא וכו'.

3. לסקסולוג יש תקווה
כמעט ולא קרה שפגשתי בבעיה בין שני אנשים רגילים והרגשתי שאין לה פתרון. אני עוסקת בטיפול כבר מעל 15 שנה וטפלתי במאות זוגות ולרב אם לא תמיד, הרגשתי שהבעיות הן פתירות.
וודאי שיכולים להיות הבדלים גדולים מאוד בין הרצונות של כל אחד מחיי הסקס שלו ולפעמים ישנן פשרות. אבל טיפול מיני לא אומר לוותר על הרצונות כי זה יהיה פתרון גרוע לאורך זמן לקשר הזוגי.

4. אז עם איזה בעיות באים לסקסולוג?
הבעיות הנפוצות ביותר שעמם מגיעים זוגות לקליניקה שלי הן חשק מיני נמוך ואי הסכמות חוזרות בין בני הזוג.
נשים שלא חוות אורגזמה וגברים שגומרים מהר, הן בעיות שלרב נפתרות מהר, מבלי לנסות להיות שחצנית.
בעיות בזקפה או שפיכה מעוכבת, הן בעיות נוספות שעמן מגיעים גברים לקליניקה שלי.
נשים מגיעות גם עם בעיות של כאב בזמן קיום יחסי מין, תחושת ניתוק מהמיניות שלהן ומסקס בכלל, דימוי עצמי מיני פגום וכו'.
כמו כן בעיות של טכניקות, עניינים לא פתורים עם סקס אוראלי, גועל מכל מיני דברים, בעיות עם פורנו, שעמום בחיי הסקס, מחסומים, התמכרויות למיניהן, קושי להגיד לבן הזוג לצחצח שיניים או שאינו יודע לנשק, פטישים למיניהם הם גם סיבות נפוצות לפנות לטיפול מיני.

5. כמה זמן לוקח טיפול מיני?
אני מחלקת את זה ל 3 רמות שונות שלכל רמה יש את משך הטיפול שלה.

א. בעיות שמתמקדות בתפקוד המיני כמו לדוגמא, נשים צעירות שלא יודעות להגיע לאורגזמה, בד"כ לוקח 2 פגישות. שפיכה מהירה- הפתרון מהיר מאוד, אם!! זה נעשה לפני שנוצרת טינה אצל בת הזוג. אז בבקשה תפנו מהר ואל תחכו. היו לי מקרים שבפגישה אחת עזרתי לאנשים להשתחרר מתהיות ודאגות של שנים כמו האם זה נורמלי לחשוב ככה על X?, האם זה נורמלי שאיבר המין שלי נוטה לצד אחד? וכו'.

ב. בעיות מיניות שקשורות למערכת היחסים. פעמים רבות רואים כי בני הזוג מכניסים למאבק הכוחות ביניהם גם את יחסי המין. יחסי המין הם "קרקע מושלמת" לביטוי של עניינים עמוקים לא פתורים. כמו כמה קרבה וכמה עצמאות אני צריכה בקשר הזה. לרב זה לוקח חצי שנה וכולל גם טיפול זוגי כחלק מההתערבות.

ג. טראומות, היסטוריה של הזנחה או ניצול בילדות, קשיים רגשיים עם דמויות משמעותיות. בעיות בתפקוד המיני שקשורות לזה יכולות לקחת גם כמה שנים של טיפול. לא כולם אבל חלק כן. תחושה של משהו מת במיניות היא לפעמים מנגנון של הגנה כדי לא לבטוח באחר וזה דורש עבודה טיפולית מעמיקה יותר.

6. "האם הסקסולוגית שלי נשואה?", "האם היא דתייה?" – הרבה מטפלים אינם משתפים בחיים הפרטיים שלהם ובאמונות, גם אני לא נוטה לעשות זאת. אני יכולה לעשות זאת אם זה להערכתי יהיה רלוונטי לטיפול. לפי האסכולה ממנה באתי שהיא האסכולה הדינמית, יש משמעות רבה לרקע ולתרבות ממנו האדם מגיע אבל כל אחד נותן לזה את המשמעות האישית שלו. לכל דבר שעולה תינתן התייחסות גם להקשר התרבותי והדתי אבל גם בטיפול יעשה בירור למקום האישי שזה תופס אצל האדם עצמו. למשל כשמטופל משתף במחשבות שלו על יחסים פתוחים, בטיפול נתייחס לחלק התרבותי והדתי אם יעלה אבל יותר מזה נתמקד בהבנת  הצורך עצמו של האדם ומה הוא בא לבטא.

7. מה יקרה אם אני אתגרה בזמן שאני מדבר עם הסקסולוגית שלי?
רב המטפלים שומרים על איזון בין חמימות למקצועיות ובכך מאפשרים לדיבור על סקס להרגיש יותר נח ממה שהייתם מצפים. מטפלים מיניים ערים לתחושות שיכולות להתעורר כשמדברים על נושאים אינטימיים וזה רק טבעי. מטופלת שבפנטזיה המינית שלה משתתף הסקסולוג היא נפוצה בהחלט. ולפעמים יש אפילו מקום לדבר על זה כדי שהמטופלת תבין דברים יותר עמוקים על עצמה ולא רק תשאר עם המבוכה.
למטפלים מיניים יש גבולות אתיים מאוד ברורים ואסור להם להכנס לשום מערכת יחסים מינית עם המטופלים שלהם ולכן אפשר לנתח את הפנטזיות ולא להרגיש אי נוחות גדולה סביבן אם זה מה שהן גורמות ומפריעות לטיפול. טיפול מיני לא כולל סקס עם המטפל.